Zajímavosti

Věděli jste, že ...

... výkonná včelí matka naklade ročně 200 000 vajíček? Ve vrcholném období vývoje včelstva denně naklade až dvojnásobek své vlastní váhy. Například slepice, kdyby se chtěla vyrovnat včelí matce, musela by denně snést asi 25 vajec.

... že i Češi významným způsobem ovlivnili historii včelařství? Medomet, který se používá k vytáčení medu, je totiž  vynálezem jistého majora Františka Hruschky. Ten v roce 1868 objevil,  že je možno využít odstředivé síly k získání medu z  plástů. Do té doby včelaři získávali med  vykapáním vylisováním nebo vyvařením voštin.

... v tropických oblastech žijí bezžihadlové včely? Místní včelaři ovšem nemají práci o nic jednodušší. Tyto včely totiž nebodají, ale dokáží se účinně bránit - kousáním. přitom zalézají do nosu, uší, vlasů, útočí na oči. Některé druhy mají silně vyvinutou kusadlovou žlázu. Z ní vystříknou sekret na kůži "vetřelci" a pak kůži prokousnou, aby sekret mohl do rány proniknout. Výsledkem je bolestivý, obtížně se hojící puchýř, který po zahojení zanechává jizvy.

... hlavní význam včel nespočívá v tom, že nám poskytují med a jiné produkty, nýbrž v jejich schopnosti opylovat hmyzosnubné rostliny? Pokud hodnotíme ekonomický přínos včelařství, tak 80-90% připadá pěstitelům plodin (zemědělci, sadaři, zahrádkáři) a 20-10% chovateli včel. Pokud tedy včelař získá med za 100 Kč, znamená to, že opylením rostlina sromů "způsobily" včely užitek ve výši 500 - 1 000 Kč.

... k získání 1 kg medu musí včely navštívit alespoň 5 milionů květů?

... při opylení včelami se zvýší výnos řepky olejné o 5 - 55% ?

... včela má celkem pět očí? Dvě velké, složené (to jsou ty které běžně na včele vidíme) "používá" na dálku, tři malé, umístěné "na čele" do trojúhelníku "má na blízko".

 

Včely otrokářky
Že si mravenci ochočují mšice, se ví. Brazilští vědci však zjistili, že to umí i včely. Tým pod vedením Joao Camarga z Univerzity v Sao Paulu informoval o svém objevu  v amazonském pralese v časopise Biotropica. Malé,  čtyřmilimetrové včelky rodu Schwarzula si drží "stáda" hmyzu obdobnému mšicím (zatím bez odborného jména). Tento  hmyz se živí mízou stromů, sbírá z nich vosk a vytváří cukernou substanci. Žije ve stromových dutinách společně se včelami, jež mu vosk i cukry odebírají. Když se včely stěhují, berou si část "svých" mšic s sebou, avšak pouze larvy, protože dospělí jedinci jsou až dvakrát větší než jejich včelí šéfové.
(MF DNES, 12.10.2002)

 

Med je zdravý, což už nelze prohlásit o cukru. A víte kolik medu ročně průměrně spotřebuje občan České republiky? A kolik třeba ... Polák? Podívejte se do tabulky, ale není to radostný pohled...

 

Roční spotřeba v kg na osobu

Med

Cukr

1995

2000

1995

2000

Rakousko

1,4

1,5

47,7

46,7

Německo

1,4

1,1

45,1

42,1

Maďarsko

0,4

0,3

49,4

45,9

Polsko

0

0,1

41,2

43,5

Slovensko

0,6

0,2

42,6

36,7

Česká republika

0,3

0,6

46,5

45,1

 

V armádě byly včely používány už ve starověku. Tehdy byly včelí úly shazovány například obránci hradů mezi dobyvatele. A jaká je situace nyní? Zde najdete článek ze serveru iDnes.

Domů