Představení

Jmenuji se Josef Šamalík (alias Vilík :) ), bydlím a včelařím nedaleko Boskovic. Včelařskou praxi  provádím již 23 roků (od roku 1981). Nejsem nikterak ekonomicky vázán na  včelařskou výrobu, takže včelařím pouze pro radost.
V současné době mám včely umístěny na třech  stanovištích. Jedním je včelín, který je osazen  úly rámkové míry 39*24 cm - tachováky (9 rámečků v nástavku). Další stanoviště je tvořeno včelnicí s úly rámkové míry 42*27,5 cm, takzvaná slovenská míra. K těmto nástavkům mám ale vyrobeny nástavky na rámkovou míru 42*17 cm a 42*13 cm (vždy 10 rámečků v nástavku), takže se vlastně jedná o modifikovaný systém Dadant.  Tato včelnice je na hranicích  chráněné krajinné oblasti
Moravský kras. Třetím místem, kde mám včelky je od července 2003 kočovný vůz. Jeho úpravy budou popsány v samostatném článku. Je osazen úly rámkové míry 39*24 cm, 11 rámečků v nástavku.               
Nyní vyrábím nové úly rámkové míry 42*17 cm. Protože nebudou použity jiné rozměry rámků, jedná se o systém
nízkonástavkového včelaření.
Samozřejmě je prioritou výroba medu. Snažím se ovšem i o chovatelskou činnost, která spočívá v chovu kvalitních matek. V současné době jsou ve včelstvech matky kmene Sklenar, Slovinka a nově i
Vigor. Jedná se o mírné včely s vynikajícím medným výnosem.
Provozní metody zde, alespoň prozatím, nebudu rozepisovat. Jsou naprosto standardní, tak, jak jsou popsány v odborné literatuře. Snad jen dodám, že se neřídím kalendářem, ale snažím se více - méně jednat s citem tak, abych vyhověl momentálním požadavkům včel a sladil je s mými představami.
A neodpustím si poznámku pro případné šťouraly :)  : chov včel je možno provádět mnoha a mnoha způsoby a mnoha a mnoha způsoby lze docílit slušných výsledků. Cokoliv zde bude popsáno není dogma a jediný správný postup. Co můžu doporučit nejen začátečníkům je - vyslechnout více názorů a pak si vytvořit svůj pohled na věc.

Ať nám to bzučí!

                   

Domů    Zpět